ÚLTIMES XIFRES
19 d’octubre de 2023


Estadística de treballadors afiliats a la Seguretat Social
Comunitat Valenciana

Tercer trimestre de 2023


PRINCIPALS RESULTATS

•El nombre total d’afiliacions en el tercer trimestre de 2023 augmenta un 0,6% respecte al trimestre anterior situant-se en 2.090.806.

•Les afiliacions de dones en el tercer trimestre de 2023 augmenten respecte al trimestre anterior un 1,8% fins a situar-se en 975.915. D’altra banda, en el cas dels homes les afiliacions disminueixen un 0,4% respecte al trimestre anterior situant-se en 1.114.891.

•Els autònoms varien un 0,1% respecte al trimestre anterior situant-se en 366.342.

•El nombre d’afiliacions d’estrangers s’ha incrementat en l’últim trimestre un 1,5% situant-se en 296.908.

•Les afiliacions amb contracte indefinit han augmentat en 23.895 respecte al trimestre anterior (1,8%) fins a les 1.367.855.


Total Afiliacions

El nombre total d’afiliacions a la Seguretat Social a la Comunitat Valenciana el tercer trimestre de 2023 se situen en 2.090.806, 13.290 més que el trimestre anterior (0,6%) i 75.238 més que el mateix trimestre de l’any anterior, la qual cosa suposa una taxa interanual del 3,7%.

Del total d’afiliacions, el 46,7% corresponen a dones. En l’últim trimestre el nombre de dones afiliades ha augmentat en 17.381 (1,8%), i s’incrementa en 45.216 (4,9%) respecte al mateix trimestre de l’any anterior. Per la seua banda, els homes afiliats han disminuït en 4.091 (-0,4%) respecte al trimestre anterior i han augmentat en 30.022 (2,8%) respecte al mateix trimestre de l’any anterior.

Les comarques on es produeixen majors increments relatius en el nombre total d’afiliacions respecte al trimestre anterior són: el Valle de Cofrentes-Ayora (4,7%), los Serranos (4,4%) i el Alto Mijares (3,2%), mentre els majors descensos corresponen a els Ports (-6,6%), el Baix Maestrat (-5,2%) i la Ribera Baixa (-4,6%).

Per la seua banda, les comarques on es produeixen majors increments relatius en el nombre total d’afiliacions respecte al mateix trimestre de l’any anterior són: el Valle de Cofrentes-Ayora (6,4%), el Alto Mijares (6,0%) i València (5,5%), mentre els majors descensos corresponen a l’Alcalatén (-9,0%), els Ports (-5,4%) i el Rincón de Ademuz (-2,3%).

Quant als resultats municipals, el total d’afiliacions en els municipis de més de 50.000 habitants (que suposen més d’un 50% del total d’afiliacions) és de 1.104.546 i augmenta en 15.096 (1,4%) respecte al trimestre anterior i en 49.133 (4,7%) respecte al mateix trimestre de l’any anterior. Per a la resta de municipis disminueix un 0,2% respecte al trimestre anterior i augmenta un 2,7% respecte al mateix trimestre de l’any anterior.










Afiliacions a la Seguretat Social per sexe. Variació any anterior


Afiliacions per règim

Respecte al trimestre anterior, augmenten les afiliacions en el Règim General en 9.372 (0,6%), en el Sistema Especial Agrari en 4.218 (11,2%) i en el Règim Especial de Treballadors Autònoms en 485 (0,1%). Respecte al mateix trimestre de l’any anterior, disminueixen les afiliacions en el Sistema Especial Agrari en 540 (-1,3%), i augmenten en el Règim General en 68.719 (4,4%) i en el Règim Especial de Treballadors Autònoms en 6.257 (1,7%).



Afiliacions a la Seguretat Social a la Comunitat Valenciana en els principals règims.
Variacions (%) respecte al mateix trimestre de l’any anterior.

Afiliacions

Afiliacions de treballadors estrangers

El nombre d’afiliacions d’estrangers s’ha incrementat en l’últim trimestre un 1,5% i un 12,3% en l’últim any situant-se en 296.908. D’aquests, 113.872 procedeixen de la UE. Un 56,3% (167.032) són homes i un 43,7% (129.876) són dones.

Les afiliacions de treballadors estrangers al Règim Especial de Treballadors autònoms, s’han incrementat en l’últim trimestre un 1,8% i un 10,2% en l’últim any fins les 64.020. Les afiliacions de treballadors espanyols al mateix règim s’han reduït en l’últim trimestre un 0,2% i s’han incrementat un 0,1% en l’últim any.



Afiliacions per tipus de contracte

El nombre d’afiliacions amb contracte indefinit s’incrementa en 23.895 respecte al trimestre anterior (1,8%) i respecte a l’any anterior en 96.767 (7,6%) fins a les 1.367.855 (83,1% del total d’afiliacions a la Seguretat Social en el Règim General, excepte els Sistemes Especials Agrari i Empleats de la Llar). D’elles 628.909 corresponen a dones (46,0%) i 738.946 a homes (54,0%).

El nombre d’afiliacions amb contracte fix discontinu, 117.812 (8,6% de les afiliacions amb contracte indefinit), augmenta en 9.416 respecte al trimestre anterior (8,7%) i respecte a l’any anterior en 3.354 (2,9%). Del total de contractes fixos discontinus el 42,9% corresponen a homes i el 57,1% a dones.

El nombre d’afiliacions amb contracte temporal disminueix en 12.387 respecte al trimestre anterior (-4,9%) i respecte a l’any anterior en 30.698 (-11,3%). Del total de contractes temporals el 39,6% corresponen a homes i el 60,4% a dones.



Afiliacions per sector d’activitat

L’últim trimestre, les afiliacions han disminuït en 4.368 en Indústria (-1,4%) i 1.307 en Construcció (-0,9%), i han augmentat en 14.896 en el sector Servicis (0,9%) i 4.068 en Agricultura (7,0%). En l’últim any, les afiliacions han disminuït en el sector Agricultura amb 323 (-0,5%) i s’han incrementat en el sector Indústria amb 938 (0,3%), el sector Servicis amb 68.589 (4,5%) i el sector Construcció amb 6.034 (4,3%).



Cuidadors no professionals

El nombre de cuidadors no professionals s’incrementa en 353 respecte al trimestre anterior (2,4%) i respecte a l’any anterior en 1.282 (9,1%) fins als 15.321. D’aquests, 13.510 corresponen a dones (88,2%) i 1.811 a homes (11,8%).



Persones afiliades per municipi de residència

En aquest trimestre, un total de 47 municipis de la Comunitat Valenciana superen les 10.000 persones afiliades. Aquests municipis sumen 1.255.535 persones afiliades, que suposen el 64,5% del total. D'aquests municipis només en Onda es produeix un descens de persones afiliades (-1,2%) respecte al mateix trimestre de l’any anterior i en els altres 46 municipis es produeix un increment. Els majors increments es produeixen a Torrevieja (7,4%), Santa Pola (7,1%) i la Vila Joiosa (5,8%).



Persones afiliades a la Seguretat Social en la Comunitat Valenciana segons municipis
(municipis amb més de 10.000 persones afiliades)
Variacions (%) respecte al mateix trimestre de l’any anterior

Persones afiliades a la Seguretat Social en la Comunitat Valenciana segons lloc de residència

ANNEX DE TAULES

Afiliacions a la Seguretat Social per sexe i comarques. Tercer trimestre de 2023. Dades absolutes i variacions sobre el trimestre anterior

Tercer trimestre de 2023


Ambdós sexes Homes Dones
Total Afiliacions Variació sobre trimestre anterior Total Afiliacions Variació sobre trimestre anterior Total Afiliacions Variació sobre trimestre anterior
Absoluta % Absoluta % Absoluta %
Comunitat Valenciana2.090.80613.2900,61.114.891-4.091-0,4975.91517.3811,8
Província d’Alacant732.8201.7240,2388.744-3.440-0,9344.0765.1641,5
El Comtat10.000-19-0,26.403-56-0,93.597371,0
L'Alcoià38.615410,122.458-109-0,516.1571500,9
L’Alt Vinalopó / Alto Vinalopó17.564-279-1,610.637-165-1,56.927-114-1,6
El Vinalopó Mitjà / El Vinalopó Medio46.956-443-0,927.027-651-2,419.9292081,1
La Marina Alta63.020-696-1,133.999-769-2,229.021730,3
La Marina Baixa70.382-1.117-1,637.578-964-2,532.804-153-0,5
L’Alacantí260.3935.5882,2124.6827730,6135.7114.8153,7
El Baix Vinalopó104.291-284-0,357.625-871-1,546.6665871,3
El Baix Segura / La Vega Baja107.882-1.605-1,562.502-848-1,345.380-757-1,6
Província de Castelló247.890-1.557-0,6134.824-2.084-1,5113.0665270,5
Els Ports2.434-172-6,61.353-69-4,91.081-103-8,7
L’Alt Maestrat2.505200,81.490151,01.01550,5
El Baix Maestrat27.398-1.512-5,215.076-728-4,612.322-784-6,0
L’Alcalatén7.840-215-2,75.492-180-3,22.348-35-1,5
La Plana Alta130.423-157-0,164.582-1.156-1,865.8419991,5
La Plana Baixa63.650-55-0,139.201-321-0,824.4492661,1
El Alto Palancia7.3991472,04.355300,73.0441174,0
El Alto Mijares1.506463,262910,2877455,4
Província de València1.110.09613.1231,2591.3231.4330,2518.77311.6902,3
El Rincón de Ademuz467112,4274-3-1,1193147,8
Los Serranos4.3581844,42.633622,41.7251227,6
El Camp de Túria66.1381.0011,540.7983891,025.3406122,5
El Camp de Morvedre23.091-116-0,513.454-44-0,39.637-72-0,7
L’Horta Nord148.1223.3902,382.6721030,165.4503.2875,3
València.437.0026.8151,6200.2039730,5236.7995.8422,5
L’Horta Sud172.1041.7821,098.7192340,273.3851.5482,2
La Plana de Utiel-Requena10.9632672,56.6382063,24.325611,4
La Hoya de Buñol18.655290,211.300540,57.355-25-0,3
El Valle de Cofrentes-Ayora3.3071484,71.867774,31.440715,2
La Ribera Alta68.1746481,041.5211040,326.6535442,1
La Ribera Baixa32.449-1.559-4,621.604-907-4,010.845-652-5,7
La Canal de Navarrés3.898-45-1,12.145-54-2,51.75390,5
La Costera20.9454142,011.9812382,08.9641762,0
La Vall d’Albaida31.037590,218.541280,212.496310,2
La Safor53.330-769-1,429.983-577-1,923.347-192-0,8

Unitats: Nombre de afiliacions i percentatge


Afiliacions a la Seguretat Social per sexe i comarques. Tercer trimestre de 2023. Dades absolutes i variacions sobre el mateix trimestre de l’any anterior

Tercer trimestre de 2023


Ambdós sexes Homes Dones
Total Afiliacions Variació sobre mateix trimestre any anterior Total Afiliacions Variació sobre mateix trimestre any anterior Total Afiliacions Variació sobre mateix trimestre any anterior
Absoluta % Absoluta % Absoluta %
Comunitat Valenciana2.090.80675.2383,71.114.89130.0222,8975.91545.2164,9
Província d’Alacant732.82026.7323,8388.74411.3703,0344.07615.3624,7
El Comtat10.000-88-0,96.403-90-1,43.59720,1
L'Alcoià38.6157482,022.4582951,316.1574532,9
L’Alt Vinalopó / Alto Vinalopó17.5645143,010.6372582,56.9272563,8
El Vinalopó Mitjà / El Vinalopó Medio46.956-519-1,127.027-441-1,619.929-78-0,4
La Marina Alta63.0202.9714,933.9991.2903,929.0211.6816,1
La Marina Baixa70.3823.5055,237.5781.5704,432.8041.9356,3
L’Alacantí260.39312.9275,2124.6825.4044,5135.7117.5235,9
El Baix Vinalopó104.2911.8991,957.6258901,646.6661.0092,2
El Baix Segura / La Vega Baja107.8823.9263,862.5022.0973,545.3801.8294,2
Província de Castelló247.8904.9962,1134.8241.1100,8113.0663.8863,6
Els Ports2.434-139-5,41.353-61-4,31.081-78-6,7
L’Alt Maestrat2.505753,11.490453,11.015303,0
El Baix Maestrat27.3981.2554,815.0766874,812.3225684,8
L’Alcalatén7.840-771-9,05.492-643-10,52.348-128-5,2
La Plana Alta130.4233.1022,464.5827041,165.8412.3983,8
La Plana Baixa63.6506421,039.201-29-0,124.4496712,8
El Alto Palancia7.3993625,14.3551734,13.0441896,6
El Alto Mijares1.506856,0629305,0877556,7
Província de València1.110.09643.5104,1591.32317.5423,1518.77325.9685,3
El Rincón de Ademuz467-11-2,3274-17-5,819363,2
Los Serranos4.358-51-1,22.633-22-0,81.725-29-1,7
El Camp de Túria66.1382.9804,740.7981.6554,225.3401.3255,5
El Camp de Morvedre23.0911.0664,813.4544833,79.6375836,4
L’Horta Nord148.1224.8373,482.6721.9632,465.4502.8744,6
València.437.00222.7815,5200.2039.0014,7236.79913.7806,2
L’Horta Sud172.1045.8883,598.7192.8042,973.3853.0844,4
La Plana de Utiel-Requena10.963-33-0,36.638-71-1,14.325380,9
La Hoya de Buñol18.6554102,211.3003232,97.355871,2
El Valle de Cofrentes-Ayora3.3071986,41.8671015,71.440977,2
La Ribera Alta68.1742.3423,641.5219942,526.6531.3485,3
La Ribera Baixa32.449-549-1,721.604-907-4,010.8453583,4
La Canal de Navarrés3.898391,02.145-5-0,21.753442,6
La Costera20.9455442,711.9812352,08.9643093,6
La Vall d’Albaida31.0372140,718.541250,112.4961891,5
La Safor53.3301.2202,329.9832290,823.3479914,4

Unitats: Nombre de afiliacions i percentatge


NOTES METODOLÒGIQUES

L’Estadística de treballadors afiliats a la Seguretat Social, és una estadística de periodicitat trimestral, l’objectiu de la qual és la difusió d’informació recent, detallada i amb àmplia desagregació territorial sobre la conjuntura laboral a la Comunitat Valenciana, a partir de l’explotació estadística dels fitxers de microdades dels Comptes de Cotització i Afiliacions a la Seguretat Social.

La informació en què es basa esta operació prové del Fitxer General d’Afiliació, titularitat de la Tresoreria General de la Seguretat Social (TGSS), i se cedeix trimestralment per la TGSS i l’Institut Social de la Marina, a través d’un conveni de col·laboració entre aquests dos organismes i l’Institut Valencià d’Estadística, l’objectiu de la qual és l’aprofitament amb fins estadístics de la informació continguda en aquest. Per tant, la informació oferida no inclou els sistemes especials gestionats per MUFACE, ISFAS o MUGEJU.

En concret, per a les tres províncies i cada una de les 33 comarques i 542 municipis de la Comunitat Valenciana, s’ofereix des de 2012 trimestralment informació referent a afiliats a la Seguretat social en situació d’alta l’últim dia de cada trimestre, tant per compte d’altri com per compte propi i segons distintes variables de classificació, com ara edat, sexe, règim, sector i secció d’activitat, tipus de dependència laboral, nacionalitat, grup de cotització, tipus de jornada i tipus de contracte. També es publiquen dades de persones afiliades a la Seguretat Social segons lloc de residència.

Podeu obtindre informació més detallada en el portal estadístic de la Generalitat:

Estadística de treballadors afiliats a la Seguretat Social